Obecnie palenie papierosów stanowi swego rodzaju modę. Jednak tak naprawdę istnieje wiele przyczyn, dlaczego coraz częściej decydujemy się po nie sięgać. Przede wszystkim mówi się o wszechobecnym stresie czy sposobie na radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Jednak o ile łatwo zacząć palić, o tyle trudniej rzucić ten nałóg. Wynika to głównie z zespołu abstynencyjnego, gdyż palenie tytoniu powoduje podniesienie poziomu dopaminy oraz stymuluje ośrodek przyjemności. Jak zatem skutecznie rzucić palenie? Oto 5 sprawdzonych sposobów!
Sposób 1 – stworzenie listy powodów rzucenia palenia
Osoby palące widzą korzyści ze swojego nałogu – w końcu może on pozwolić rozładować stres, negatywne emocje czy po prostu pozwolić na miłe spędzenie czasu wśród innych palaczy. Jednak zastanówmy się, czy na pewno warto, Pomóc w tym może przygotowanie listy zawierających plusy i minusy rzucenia palenia. Patrząc obiektywnie, tak naprawdę wady tego pomysłu są tymczasowe i trwają, póki trwamy w nałogu. W późniejszym czasie stają się one nieznaczące, a korzyści zaczynają dominować. Skupmy się zatem na nich od początku – to właśnie one będą naszą motywacją w chwilach słabości.
Sposób 2 – uzyskanie wsparcia rodziny
Nie wstydźmy się i otwarcie mówimy o swoich planach dotyczących rzucenia palenia. Dzielenie się tym faktem z najbliższymi, a zwłaszcza rodziną czy przyjaciółmi daje nam gwarancję, że w chwilach słabości możemy liczyć na ich wsparcie. Przedstawmy zatem swój plan działania, dzień, w którym rozpoczyna rzucanie palenia oraz listę powodów, które będą nas motywować. Możemy także poprosić ich o pomoc w wymyślaniu zajęć wolnych od dymu tytoniowego – może to być np. wspólne pójście na spacer lub do kina. Dodatkowo możemy poradzić się osób, które przez to przeszły.
Sposób 3 – identyfikacja wyzwalaczy palenia i walka z nimi
Większość osób pali z jakiegoś powodu. Mogą one obejmować pewne czynności, uczucia czy ludzi, którymi się otaczamy. Po zidentyfikowaniu wyzwalaczy palenia warto usiąść i na spokojnie zastanowić się, jak można z nimi walczyć. Można m.in. spędzać więcej czasu z osobami niepalącymi, dzięki czemu nie będziemy mieli tak wielkiej ochoty na palenie. Warto również mieć zajęte czymś ręce. Oznacza to, np. ściskanie piłeczki antystresowe, spożywania zdrowych przekąsek czy zabawę telefonem. W chwilach słabości postarajmy się zrelaksować, uspokoić i przypomnieć, dlaczego chcemy rzucić ten nałóg.
Sposób 4 – postawienie na aktywność fizyczną
Bez wątpienia aktywność fizyczna w trakcie rzucania palenia ma ogromny wpływ na zmniejszenie chęci sięgnięcia po papierosa. Szacuje się, że już po 110 minutach treningi w ciągu tygodnia można zredukować nawyk palenia. Tak naprawdę rodzaj sportu jest dowolny – możemy jeździć rowerem, chodzić na siłownię czy biegać. Najważniejszą kwestią jest tutaj nasza satysfakcja z wysiłku oraz jego regularność. Nie ma się do czegoś zmuszać lub zniechęcać, jeśli coś nam nie wychodzi. W końcu każdy może mieć gorszy dzień, a najważniejsza i tak jest tu wytrwałość i regularność.
Sposób 5 – stosowanie preparatów bez recepty i z przepisu lekarza
Czasem nałóg jest tak silny, że nawet pomimo najszczerszych chęci, wciąż sięgamy po papierosa. Wówczas warto rozważyć stosowanie leków ułatwiających rzucenie palenia. Można je kupić zarówno bez recepty, jak i tylko po konsultacji z lekarzem. Ciekawą opcją jest NTZ, czyli Nikotynowa Terapia Zastępcza, która polega na przyjmowaniu nikotyny (substancji, od której jesteśmy uzależnieni) bez innych toksycznych substancji zawartych w dymie papierosowym. Zaspokajanie głodu nikotynowego polega tu na przyjmowaniu coraz mniejszych dawek nikotyny np. w formie gumy do żucia, plastrów, pastylek do ssania czy tabletek podjęzykowych. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na ten temat, to warto udać się do lekarza lub zapytać farmaceutę w aptece.
Palenie papierosów nie wpływa korzystnie na zdrowie nasze i naszych bliskich. Warto zatem jak najszybciej pozbyć się tego nałogu i stać się wolnym człowiekiem! Powyższe sposoby mogą nam w tym pomóc, jednak ostatecznie o osiągnięciu sukcesu zadecyduje nasza motywacja.