Wiosna to wspaniała pora roku. Rośliny i zwierzęta budzą się do życia, a wzrost temperatur zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety, dla alergików czas ten wiąże się z nieustannym dyskomfortem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zatem, co warto wiedzieć o alergii wiosennej oraz jak można sobie z nią poradzić?
Co powoduje alergie wiosenne?
Przychodzi wiosna, a wraz z nią alergia sezonowa. Oznacza to, że w naszym otoczeniu pojawia się czynnik lub czynniki, na który jesteśmy narażeni tylko przez pewien okres w roku. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z pyłkami drzew. W okresie wiosennym szczególnie duże znaczenie ma okres kwitnienia olszy, a także pylenia:
- brzozy,
- dębu,
- topoli,
- jesionu.
Co prawda drzewa są zwykle głównym źródłem wiosennych alergii, jednak nie można zapomnieć o innych roślinach, w tym o trawach. Te pyłki wywołują najsilniejsze alergie, które najtrudniej jest „wyłączyć” czy opanować. A jak może objawiać się alergia wiosenna?
Typowe objawy alergii wiosennych
Na nasilenie objawów wpływa przede wszystkim ilość alergenów obecnych w otoczeniu oraz ich rodzaj. Jednak do najczęstszych objawów alergii wiosennych zalicza się takie dolegliwości, jak:
- kichanie,
- katar,
- uczucie zatkanego nosa,
- obrzęk błon śluzowych,
- kaszel,
- łzawienie oczu,
- zaczerwienienie spojówek.
Oprócz tego, alergeny wziewne, takie jak pyłki roślin mogą również przyczynić się do występowania zmian skórnych. Najczęściej występuje pokrzywka. Powyższe objawy są uciążliwe i często utrudniają prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Jednak, czy można im zapobiec lub zmniejszyć ich intensywność?
Jak radzić sobie z alergią wiosenną? Poznaj sprawdzone sposoby!
Podstawą radzenia sobie z alergią wiosenną jest sprawdzenie, co nas uczula. W tym celu należy udać się do lekarza alergologa. Wykonuje się zazwyczaj skórne testy alergiczne lub testy z krwi, które pozwolą dowiedzieć się, na co jesteśmy uczuleni. Pozwoli to odpowiednio przygotować się na okres pylenia danej rośliny. Oprócz tego warto:
- zminimalizować czas ekspozycji na alergen, a największe stężenie pyłków jest rano w godzinach 5-8 oraz wieczorem w godzinach 17-19,
- sprawdzić kalendarz pylenia np. w internecie,
- często zmieniać pościel, na której osadzają się alergeny,
- zadbać o odpowiednio skomponowaną dietę, w której znajdują się jabłka, czosnek oraz owoce i warzywa bogate w witaminę C,
- stosować leki przeciwalergiczne.
Alergii wiosennej nie da się uniknąć, a jedynie zmniejszyć intensywność jej objawów. Jedynym sposobem na jej zapobieganie jest odczulanie. Polega ono na podawaniu niewielkiej ilości alergenu w regularnych odstępach czasowych. Pozwala to na przyzwyczajenie się układu odpornościowego do alergenu i zmniejszenie jego reakcji. Jedynym minusem odczulania jest czas trwania oraz brak gwarancji całkowitego ustąpienia alergii.