W dzisiejszych czasach spotykamy się z licznymi trendami, które mają mniejszy bądź większy sens. Podobnie jest w przypadku chlorofilu, który jest znaną od lat substancją. Na TikToku znaleźć można wiele filmików, które opisują cudowny wpływ “zielonego drinku” na stan skóry. Jednak, czy w tych twierdzeniach jest ziarno prawdy? Jakie tak naprawdę ma działanie chlorofil i czy warto go suplementować?
Czym jest chlorofil?
Chlorofil to związek organiczny występujący w roślinach, algach oraz bakteriach fotosyntezujących. Został on po raz pierwszy odkryty na początku XIX wieku, a swoją nazwę zawdzięcza połączeniu dwóch greckich słów – chloros, inaczej zielony oraz fillon, inaczej liść. Stanowi zielony barwnik, który jest niezbędny do przeprowadzenia procesu fotosyntezy, dzięki czemu roślina jest w stanie wykorzystać energię światła słonecznego do przekształcenia wody i dwutlenku węgla w węglowodany. Stanowi on obszerną grupę związków, do których zalicza się chlorofil A, B, C i D, różniących się miejscem występowania. Naturalny chlorofil jest rozpuszczalny w tłuszczach i może w korzystny sposób wpływać na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Do jego najlepszych źródeł zalicza się:
- szpinak,
- jarmuż,
- kapusta,
- rzeżucha,
- trawa pszenna i jęczmienna,
- natka pietruszki,
- pokrzywa, mniszek lekarski.
Jakie chlorofil ma właściwości i zastosowanie?
Właściwości chlorofilu są bardzo szerokie. Przede wszystkim ten zielony barwnik jest silnym przeciwutleniaczem, przez co blokuje powstawanie wolnych rodników. Stanowi również źródło cennych składników odżywczych oraz witamin, przez co ma korzystny wpływ na cerę. W tym przypadku zarówno picie chlorofilu, jak i nakładanie go w postaci maseczki wspomaga ochronę skóry oraz pozwala rozjaśnić cerę. Dodatkowo wspomaga leczenie stanów zapalnych oraz jest pomocne w przypadku leczenia trądziku czy nadmiernego zaczerwienienia skóry. Jednak należy zaznaczyć, że nie stanowi cudownego rozwiązania na każdy problem dermatologiczny. Ponadto, stawiając na płynną formę, możemy zaobserwować poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia. Jest to związane z właściwościami leczniczymi, które:
- wspierają działanie układu odpornościowego,
- przyspieszają gojenie się ran,
- wspomagają rozwój korzystnej flory bakteryjnej jelit,
- przyczyniają się do redukcji żylaków,
- wspomagają leczenie anemii,
- poprawiają funkcjonowanie wątroby i jelit,
- przyczyniają się do pobudzenia laktacji u kobiet,
- usuwają nieprzyjemny oddech (chlorofil w sprayu) i zapach ciała,
- wspomagają utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej.
Dla wielu osób dobrą wiadomością będzie fakt, iż chlorofil do picia ma również działanie odchudzające. Wynika to z usprawnienia pracy układu pokarmowego, a także wydalania toksyn z organizmu. Co więcej, przyczynia się do przyspieszenia przemiany materii, obniża poziom cukru we krwi oraz pomaga w rozkładaniu tłuszczu!
Jak pić chlorofil?
Chlorofil to suplement diety, który można kupić w aptekach stacjonarnych i internetowych, a także często pojawiają się w sklepach ze zdrową żywnością czy naturalnymi produktami. Dostępny jest w różnych postaciach – jako tabletki, kapsułki czy w proszku, który miesza się z wodą, która jest najprostszym sposobem na uzupełnienie brakujących substancji czy zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Płynny chlorofil przyjmowany jest doustnie, najczęściej jako dodatek do koktajli, świeżo wyciśniętych soków czy nawet do herbat ziołowych! Warto również zaznaczyć, że sok czy woda z chlorofilem bardzo dobrze się wchłania, a działanie jest szybkie. Wprowadzając chlorofil do diety, często zastanawiamy się, czy ma jakieś skutki uboczne. Jak się okazuje, może powodować biegunki czy odbarwione stolce, a także wymioty i skurcze żołądkowo-jelitowe. Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj pojawiają się one przy nieprawidłowym dawkowaniu lub przyjmowaniu na pusty żołądek. Ponadto, w zalecanych dawkach nie daje żadnych efektów niepożądanych dla organizmu.
Istnieją liczne korzyści, wynikające z regularnego spożywania chlorofilu. Pomaga w odchudzaniu, wspomaga funkcjonowanie organizmu i przede wszystkim – faktycznie pozytywnie wpływa na cerę. Należy jednak pamiętać, że suplementacja chlorofilu nie powinna zastępować zdrowej i zróżnicowanej diety.