Życie seksualne w związku jest jednym z najważniejszych filarów utrzymania zdrowej relacji. Najczęściej to właśnie na mężczyznach wymusza się aranżowanie romantycznej atmosfery oraz podjęcie pierwszych kroków. Jednak co w sytuacji, gdy mimo chęci, pojawiają się problemy ze wzwodem? Zaburzenie erekcji, określane dawniej jako impotencja, polega na upośledzeniu zdolności do osiągania, a także utrzymania pełnego wzwodu lub uzyskania wytrysku. A jakie są przyczyny tego problemu? I czy można sobie z nim poradzić?
Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?
Zazwyczaj nie zastanawiamy się, jakie są fizjologiczne mechanizmy wzwodu. Warto zatem wiedzieć, że dochodzi do tego dzięki pobudzeniu neuronów przywspółczulnych. Efektem tego jest rozkurczenie mięśni gładkich penisa, a następnie wypełnienie krwią ciał jamistych znajdujących się w naczyniach krwionośnych. Oznacza to, że osiągnięcie erekcji wymaga współpracy wielu układów, w tym nerwowego, krwionośnego i hormonalnego. A jak to ma się do przyczyn zaburzeń erekcji? Otóż mają one złożony charakter i mogą wynikać m.in. z:
- chorób przewlekłych, które zaburzają proces wzwodu poprzez upośledzenie krążenia krwi, np. miażdżyca,
- przyjmowania leków przeciwbólowych, nasennych czy regulujących ciśnienie krwi,
- zmian hormonalnych, które objawiają się poprzez obniżony poziom androgenów i testosteronu,
- czynników psychogennych, obejmujących przede wszystkim stres,
- niewłaściwy tryb życia, który wynika np. z częstego stosowania używek.
Jak poradzić sobie z zaburzeniami erekcji?
Zaburzenia erekcji można poznać po kilku charakterystycznych objawach. Uwzględnia się tutaj głównie niemożność uzyskania erekcji, problemy z uzyskaniem ejakulacji, niska jakość współżycia czy nawet brak ochoty na seks. Tak naprawdę objawy te mogą występować pojedynczo lub łączyć się ze sobą. A jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby:
- zadbać o swoją dietę, dzięki czemu dostarczymy organizmowi wszelkich niezbędnych substancji odżywczych,
- ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z używek, czyli papierosów, alkoholu, narkotyków,
- zredukować masę swojego ciała w przypadku nadwagi i otyłości,
- zwiększyć aktywność fizyczną,
- stosować się do zaleceń lekarza odnośnie leczenia chorób przewlekłych.
Na czym polega leczenie zaburzeń erekcji?
W przypadku leczenia farmakologicznego zaburzeń erekcji sięga się po inhibitory fosfodiesterazy typu 5, czyli w skrócie PDE5. Ich mechanizm działania umożliwia uzyskanie erekcji poprzez blokowanie enzymu fosfodiesterazy typu 5. Stosowanie leków powinno być skojarzone ze stymulacją seksualną. Do najczęściej stosowanych substancji czynnych w lekach na potencję zalicza się:
- sildenafil – umożliwia uzyskanie erekcji w krótkim czasie,
- tadalafil – odznacza się najdłuższym czasem działania, bo nawet do 36 godzin,
- avanafil – ma szybki początek działania, przez co może być przyjmowany nawet 15 minut przed planowanym stosunkiem płciowym.
Zaburzenia erekcji można skutecznie wyleczyć – wystarczy tylko prawidłowe rozpoznanie pozornej przyczyny problemu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zmienić swój styl życia lub podjąć odpowiednie leczenie. A efektem tego będzie znacząca poprawa jakości życia seksualnego!