W ciepłe dni dzieci najczęściej spędzają swój czas na dworze, a bezchmurne niebo sprawia, że długotrwałe przebywaniu na słońcu staje się zagrożeniem dla ich delikatnej skóry. Podczas zabawy z rówieśnikami lub rodzinnym wyjeździe nad jezioro czy morze bardzo łatwo zapomnieć, jak szybko maluch może się poparzyć. Z uwagi na to warto pomyśleć o ochronie przeciwsłonecznej! Na czym ona polega oraz dlaczego nie można lekceważyć słońca?
Dlaczego słońce jest groźne dla dzieci?
Dorośli zdają sobie sprawę, ile czasu mogą przebywać na dworze, na słońcu. Dla dzieci jest to czas na liczne gry i zabawy, ale często zdarza się, że za długi są narażone na promieniowanie UV. Czy jest to całkowicie bezpieczne? Okazuje się, że nie do końca, ponieważ nikt nie powinien wystawiać się na długotrwałe działanie słońca bez ochrony, aczkolwiek dzieci do lat 3 są szczególnie narażone. Wszystko dlatego, że ich skóra jest o wiele cieńsza, delikatniejsza oraz nie do końca rozwinięta. Wiąże się to niedostateczną produkcją melaniny, czyli barwnika skóry, który stanowi naturalny mechanizm ochronny przed promieniami UV. Dodatkowo również termoregulacja nie działa poprawnie, a to wszystko za sprawą zmniejszonej aktywności gruczołów potowych. Z uwagi na to pomimo licznych korzyści, jakie przynosi przebywanie na słońcu – w tym wytwarzanie witaminy D w skórze, to nadal należy zachować niezwykłą ostrożności i nie wypuszczać dziecka bez prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej.
Jakie ubrania powinny nosić dzieci na słońcu?
Niezależne od pory dnia, dziecko w słoneczne dni powinno być odpowiednio chronione przed promieniami UV. Możliwe to jest przede wszystkim poprzez prawidłowo dobrane ubranka. Powinny się one charakteryzować wysokiej jakości materiałem (np. bawełną organiczną), a także być cienkie i przewiewne. W ten sposób dziecko nie będzie się nadmiernie przegrzewało, a jego ruchy nie będą ograniczone. Dodatkowo w celu ochrony głowy warto założyć maluszkowi czapkę z daszkiem lub chustę zakrywającą dodatkowo kark i szyję. Wybierając ubrania na plaże, rodzice zdecydowanie pod uwagę powinni wziąć kostiumy piankowe dla dzieci, ponieważ zapewniają one komfort termiczny, czyli ograniczają wychładzanie oraz przegrzewanie, a co najważniejsze chronią najbardziej newralgiczne miejsca na ciele malucha, przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Materiał, z którego są wykonane tego typu kostiumy nie przepuszczają promieni UV, nawet na mokro. Dodatkowo strój kąpielowy – czy to na plaży, nad jeziorem czy na basenie powinien być kolorowy i charakterystyczny. Umożliwi to szybkie zlokalizowanie dziecka.
Zasady bezpiecznego przebywania dziecka na słońcu
Nadmierne przebywanie na słońcu może grozić bolesnymi oparzeniami. W celu ochrony dziecka oprócz ubranek warto zastosować się do kilku zasad. W pierwszej kolejności pamiętaj, że promieniowanie jest najsilniejsze między godziną 11 a 15, dlatego nie powinno się wtedy wychodzić z dzieckiem na spacer. W czasie spaceru najlepiej, aby maluch przebywał jak najwięcej w cieniu. W ten sposób można łatwo ograniczyć nadmierną ekspozycję na słońcu. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem. Zaleca się, aby do 3 roku życia stosować SPF 50, a później minimum SPF 30. W czasie przebywania na słońcu powinno się go aplikować na skórę, regularnie co 2-3 godziny oraz po każdym wyjściu z wody. Również wybór kremu jest niezwykle ważny ponieważ dla dziecka najlepiej sprawdzać się będą kremu z filtrem mineralnym, który odbija promieniowanie słoneczne, a nie z filtrem chemicznym. Nie każdy o tym wie, ale powinno się także:
- stosować okulary przeciwsłoneczne u dzieci powyżej 1 roku życia,
- przemyć i posmarować kremem pupę, ponieważ może dojść do odparzenia pod pieluszką,
- wybierać ubrania z materiału nie przepuszczającego promieniowania UV (w tym stroje kąpielowe).
Dzieci, zwłaszcza małe nie zdają sobie sprawy, jakim słońce może być zagrożeniem. Z uwagi na to, odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy powinni pamiętać o podstawowej ochronie przeciwsłonecznej oraz prawidłowym ubieraniu maluszka. W ten sposób maluszek będzie mógł bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu, a rodzicie będą spokojniejsi.