Depresja może dotknąć każdego z nas, niezależnie od płci, wieku czy pozycji życiowej. Pomimo tego, że coraz głośniej mówi się o tej chorobie i rośnie świadomość tego, że depresja nie jest powodem do wstydu, to jednak wciąż wiele osób błędnie twierdzi, że ich ona nie może dotyczyć. Po czym poznać ten problem i jak z nim walczyć?
Depresja i jej objawy
Na samym początku warto jest napisać kilka słów o samej depresji będącej chorobą jak każda inna! Jest ona związana z występowaniem zaburzeń nastroju i innych typowych dla depresji symptomów utrudniających nam codzienne funkcjonowanie, które utrzymują się przez przynajmniej dwa tygodnie. To, jak długo musimy mierzyć się ze spadkiem nastroju jest bardzo istotne, ponieważ pomaga w odróżnieniu depresji chociażby od stanów depresyjnych. Jakie są typowe objawy tej choroby? Podzielić możemy je zarówno na psychiczne, jak i fizyczne. Do pierwszych ze wskazanych zalicza się przewlekłe uczucie smutku, braku sensu, zwątpienie w swoją wartość, poczucie winy, stałe towarzyszenie lęku, brak satysfakcji z wykonywania czynności, które wcześniej nam ją przynosiły. Zazwyczaj pojawia się też przewlekłe zmęczenie i brak siły. Jeśli chodzi o objawy typowo fizyczne wymieńmy: ból brzucha, bóle głowy lecz również spadek popędu seksualnego czy spowolnienie aktywności.
Skąd bierze się depresja?
Ciężko jest jednoznacznie określić skąd bierze się depresja. Jej przyczyn można doszukiwać się między innymi w problemach z produkcją związków chemicznych, które mają odpowiadać za prawidłową pracę neuronów. Inną kwestią są również zaburzenia hormonalne, mogące towarzyszyć na przykład chorobom tarczycy czy być związane z przewlekłym stresem. Podatność na wystąpienie depresji jest też uwarunkowana genetycznie. Warto jest wspomnieć o tym, że na depresja może być wywołana różnego rodzaju traumatycznymi wydarzeniami z naszego życia, również tymi, które miały miejsce dzieciństwie i o jakich pozornie zapomnieliśmy. Chorobie sprzyjają także uzależnienia, w szczególności od takich substancji psychoaktywnych, np. od alkoholu czy narkotyków. Dużym problemem jest sytuacja, gdy po używki sięgamy, aby zapomnieć o dotykającym nas smutku.
Skuteczna walka z depresją
Depresję, jak każdą inną chorobę należy leczyć. Jeśli zauważymy u siebie objawy koniecznie powinniśmy udać się do specjalisty. Zacząć możemy od lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas odpowiednio na dalszą diagnostykę Jeśli jednak sytuacja jest tak poważna, że zauważamy u siebie na przykład myśli samobójcze to koniecznie należy od razu udać się z wizytą do psychiatry, który może na przykład zlecić nam o leczenie farmakologiczne, czego nie należy się obawiać. Bardzo ważnym krokiem w leczeniu depresji jest również uczestnictwo w psychoterapii, która pomoże nam nie tylko uporać się z doskwierającymi objawami, lecz również np. przepracować sytuacje, które za wystąpienie choroby mogą być odpowiedzialne.
Depresja to nie powód do wstydu! Pamiętajmy, że nie należy bagatelizować doskwierających nam objawów tylko od razu powinniśmy szukać pomocy u wykwalifikowanych specjalistów!