Nasze oczy są nieustannie narażone na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Pod wpływem różnych czynników zaczynamy odczuwać dyskomfort, który w pewnym momencie prowadzi do niedogodności związanych z narządem wzroku. Jedną z przyczyn może być nużeniec ludzki. A czym on tak właściwie jest oraz na czym polega leczenie?
Czym jest nużeniec?
Nużeniec to niewidoczny gołym okiem pasożyt. Jest on zaliczany do roztoczy z gromady pajęczaków. Naszą skórę mogą kolonizować dwa gatunki nużeńca, czyli Demodex folliculorum (nużeniec ludzki), mający długość ok. 0,3-0,4 mm i występujący potocznie na rzęsach, czole czy policzkach. Drugim natomiast jest Demodex brevis (nużeniec krótki) o długości ok. 0,15-0,2 mm, bytujący głównie na szyi czy klatce piersiowej. Ich głównym pożywieniem są lipidy i właśnie dlatego żyją na ludzkiej skórze bogatej w gruczoły łojowe. Najczęściej pojawiają się w okolicach oczu. A jak się nimi zarazić? Musi dojść do fizycznego kontakty, np. poprzez kontakty międzyludzkie, korzystanie ze wspólnych ręczników, kosmetyków czy pościeli. Do patologicznego namnażania się zazwyczaj dochodzi u osób z obniżoną odpornością, cierpiących na zaburzenia hormonalne, a także dość często występują u osób starszych. A jak można potwierdzić obecność nużeńca i jak się objawia?
Jakie są objawy nużeńca?
Potwierdzane obecności nużeńca opiera się na badaniu wizualnym oraz oglądaniu obrazu mikroskopowego. Sama choroba daje niejednoznaczne symptomy, gdyż pacjenci często wskazują na zespół suchego oka. Nic dziwnego – w przypadku zakażenia nużeńcem w okolicach oczu mogą wystąpić takie objawy, jak:
- wysięk ropny,
- zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
- swędzenie powiek
- pieczenie i swędzenie skóry wokół oczu,
- pogorszenie ostrości widzenia.
Jednak czynnikiem różnicującym jest tutaj stan rzęs. W przypadku zignorowania objawów może dojść do rozwinięcia się poważnych chorób oczy, takich jak zaburzenia funkcjonowania gruczołów Meiboma, gradówka czy skrzydlik. A jak można pozbyć się nużeńca?
Na czym polega leczenie nużeńca?
Nie ma co ukrywać – nużeniec jest problematyczny w eradykacji i tak naprawdę nie ma możliwości jego całkowitego wyeliminowania. Zatem, na czym polega leczenie? Istotnym etapem jest tutaj zadbanie o higienę powiek, a następnie dbamy o prawidłową kondycję gruczołów wydzielniczych skóry powiek. Wykorzystuje się tutaj ciepłe kompresy na oczy, które pozwalają na rozbicie nadmiernej i zastygłej wydzieliny. Kolejny etap uwzględnia substancje czynne. Nużeniec jest odporny na takie środki, jak erytromycyna, 10% jofopowidom czy 75% alkohol etylowy. Aktualnie zwalcza się go przy użyciu preparatów z olejku z drzewa herbacianego oraz olej kamforowy, roztwory azotanu srebra 0,5-1% czy maść siarkowa. W aptece znajdziemy preparaty w różnych formach, w tym chusteczki nasączone płynem, płyny czy żele.
Nużeniec może powracać, dlatego po zakończonej terapii należy przestrzegać codziennej higieny m.in. brzegów powiek. Zaleca się także stosowanie specjalistycznych płynów do powiek 1-2 razy w tygodniu.