Dbanie o zęby dziecka jest niezwykle istotne i ma znaczący wpływ na ich kondycję. Zaniechanie tego może skutkować ich zepsuciem i w efekcie – rozwojem próchnicy. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak zatroszczyć się o nie od najmłodszych lat.
Zęby u dzieci
Najpierw, w skład uzębienia dziecka wchodzi 20 zębów mlecznych. Ich wyrzynanie rozpoczyna się przeważnie około 6. miesiąca życia. W przypadku, gdy do 18. miesiąca, ten proces nie rozpocznie się, należy skonsultować się ze specjalistą. Co może wpływać na jego opóźnienie? Najczęściej jest to niska masa ciała po urodzeniu, wcześniactwo lub zaburzenia ogólnorozwojowe. Ząbkowanie jest związane z grupą różnych objawów, często uciążliwych do malucha. Należy do nich obrzęk dziąseł, ssanie, ślinienie, zaczerwienienie, a co za tym idzie – niespokojny sen. Dzięki prawidłowemu rozwojowi pierwszego uzębienia, dziecko nauczy się przeżuwać stałe pokarmy. Wpłynie to również na rozwój mowy. Mimo, że zęby mleczne w późniejszym etapie życia wypadają, to nie można ich lekceważyć – do ich zadania należy zrobienie miejsca dla zębów stałych. W skład tych, wchodzą 32 zęby, a ich wyrzynanie zaczyna się między 6. a 7. rokiem życia i trwa do około 13. roku życia. Tzw. “zęby mądrości” mogą pojawić się znacznie później, najczęściej w wieku 17-21 lat, a nawet po 30. roku życia.
Jak dbać o dziąsła niemowlaka i pierwsze zęby dziecka?
Mimo, że niemowlę tuż po urodzeniu nie posiada jeszcze zębów, to w tym okresie warto zadbać o jego dziąsła. Ważne jest przemywanie ich jałowym gazikiem nasączonym letnią wodą. Wystarczy, że nawiniesz materiał na palec, pomoczysz i delikatnie, powoli, okrężnymi ruchami, zaczniesz czyścić dziąsła malucha. Najlepiej robić to po każdym posiłku. Mimo, że dziecko może stawiać opór to warto wyrabiać u niego nawyk dbania o jamę ustną i przyzwyczajać go. Poza tym, ta metoda ulży dziecku w bólu związanym z ząbkowaniem. Trzeba również zwracać uwagę na wyparzanie smoczków i gryzaków. Gdy u Twojego dziecka pojawi się pierwszy ząbek, należy zacząć używać odpowiedniej szczoteczki lub silikonowej nakładki na palec. Przy wyborze kieruj się tym, by miała ona miękkie włosie, małą główkę i nie posiadała ostrych krawędzi, które mogłyby poranić jamę ustną i dziąsła. Dobrze, by była w ulubionym kolorze dziecka lub w kształcie np. postaci z bajki – uatrakcyjni to cały proces mycia. Czyszczenie powinno być delikatne, spokojne i odbywać się w radosnej atmosferze, by dziecko odebrało to jako zabawę. Należy wykonywać je rano i wieczorem. Jeśli dziecko chce samo spróbować, możesz mu pozwolić, ale zaleca się, by rodzic po nim poprawił, w celu pozbycia się wszystkich bakterii. Jeśli Twój maluch nie lubi tej czynności, staraj się go przekonać, np. poprzez odtwarzanie ulubionej piosenki czy nagradzanie za to. Dobierając pastę, należy zwrócić uwagę na ilość fluoru. Dzieciom między 6. miesiącem życia, a 6. rokiem dobierz taką z 1000 ppm. Jaką ilością pasty myć dziecku zęby? Dla małych dzieci ta ilość powinna być naprawdę niewielka, lekkie muśnięcie, a dla starszych – wielkości ziarnka grochu. Jeśli podczas mycia pojawia się krwawienie, nie panikuj. Zazwyczaj jest to oznaka stanu zapalnego dziąseł, powstałego w wyniku osadzania się płytki nazębnej. W tej sytuacji należy delikatnie dokończyć mycie, a krwawienie powinno ustać. Jeśli jednak często się powtarza, warto udać się na kontrolę do lekarza.
Pierwsza wizyta u stomatologa – co musisz wiedzieć?
Jeśli wcześniej nie było potrzeby konsultacji z lekarzem, pierwsza wizyta powinna odbyć się między 6. miesiącem, a 1. rokiem życia. Podczas niej, stomatolog tłumaczy rodzicom, jak powinni dbać o dziąsła i zęby dziecka i co robić, by uniknąć próchnicy. Specjalista sprawdza też stan i ilość wyrośniętych zębów. Pierwsze wizyty u dentysty to tzw. wizyty adaptacyjne. Nie polegają na leczeniu ewentualnych chorób, a na oswajania dziecka z gabinetem, dentystą i badaniami. Ważne jest przygotowywanie malucha na kontrolę i tłumaczenie mu, że będzie bezpieczny. Strach przed dentystą jest dość częsty i trudno się go pozbyć. Następne wizyty powinny odbywać się regularnie. Pamiętaj, że dzieci są wymagającymi pacjentami i wybierz lekarza, który odznacza się spokojem, cierpliwością i odpowiednim podejściem do dzieci.
Okazuje się, że o zęby dziecka należy dbać jeszcze, zanim te się pojawią. Pamiętaj, że zaniedbanie tej kwestii we wczesnych latach, może mieć przykre konsekwencje w przyszłości.