Rynek sypialniany rozwija się w zastraszającym tempie. Na sklepowych półkach i stronach internetowych stale pojawiają się nowoczesne modele podłoży do snu, które zaskakują swoimi niesamowitymi właściwościami. Jednymi z takich produktów są materace ortopedyczne, które biją rekordy popularności.
Materac ortopedyczny – dla kogo?
Do niedawna panowało błędne przekonanie, że materace ortopedyczne, choćby ze względu na swoją nazwę, powinny być stosowane jedynie w szpitalach i domach opieki. Z takiego założenia wychodziły głównie osoby, które nie miały wcześniej styczności z produktami tego typu i nie zagłębiały się w ich cechy charakterystyczne oraz zastosowanie. Jak jednak można się domyślać, podłoża do snu o statusie wyrobu medycznego jak najbardziej nadają się do użytku domowego i doskonale sprawdzają się w tej roli. Nie są stosowane jedynie przez osoby obłożnie chore. Przeciwnie!
Doskonale sprawdzają się również u:
- par, również tych o dużej różnicy wagowej pomiędzy partnerami,
- osób, które cierpią na problemu z zasypianiem,
- osób pragnących zająć się profilaktyką schorzeń kręgosłupa,
- seniorów,
- sportowców, którym zależy na szybkiej i skutecznej regeneracji mięśni.
Czym materac ortopedyczny różni się od tradycyjnego?
Materac ortopedyczny to produkt o statusie wyrobu medycznego, który występuje również pod nazwą “rehabilitacyjny”. Produkty tego typu powstały w odpowiedzi na jedno z najczęściej występujących schorzeń – ból pleców. Odpowiednio dobrany materac ortopedyczny przyczynia się do neutralizowania dolegliwości. Różni się od tradycyjnych, tańszych i mniej dopracowanych modeli przede wszystkim tym, że doskonale podpiera kręgosłup, a jednocześnie zapewnia użytkownikowi ponadprzeciętny komfort. Wiele osób okazuje się być zaskoczonych takim połączeniem cech – klienci zainteresowani zakupem produktu tego typu w wielu przypadkach wychodzą z założenia, że liczne właściwości prozdrowotne nie mogą łączyć się z wygodą i dobrą jakością.
Jak się jednak okazuje, jest zupełnie przeciwnie. Warunkiem koniecznym jest jednak to, aby zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej twardości materaca ortopedycznego – podłoże do snu nie powinno być zbyt miękkie ani zbyt twarde. Nadmierna miękkość może sprawić, że ciało użytkownika będzie się zapadało, a w efekcie – pozycja snu nie będzie zdrowa. Zbyt twarde podłoże to z kolei prawdopodobieństwo zbędnego napinania mięśni.
Materac ortopedyczny – jak jest zbudowany?
Materac ortopedyczny materacowi ortopedycznemu nierówny. Przeglądając ofertę sklepów internetowych oraz odwiedzając salony stacjonarne można zauważyć, że niektóre produkty tego typu są piankowe, inne sprężynowe, a jeszcze inne modele to hybryda dwóch wcześniej wspomnianych. Jak się bowiem okazuje, nie baza materaca ma tu największe znaczenie. Najważniejszą kwestią jest status wyrobu medycznego, który zdobywa się na drodze licznych testów, badań i analiz, które mają poświadczyć prozdrowotne właściwości danego wyrobu. Wiele rehabilitacyjnych podłoży do snu ma jednak jedną wspólną cechę: są wyprofilowane w siedem stref twardości. Co to oznacza? Oznacza to, że materac doskonale dopasowuje się do budowy ciała, a w efekcie ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie.
Wydzielenie siedmiu poprzecznych stref, każda o innej twardości, to rozwiązanie, w którym:
- najtwardsza część materaca odpowiada za podparcie najcięższej części ciała, a więc odcinka biodrowo-krzyżowego kręgosłupa,
- strefy o średniej twardości zlokalizowane w obrębie ud i klatki piersiowej, a także stóp i głowy są nieco bardziej elastyczne niż wcześniej wspomniana część,
- strefy twarde znajdują się w okolicach barków i ramion oraz łydek i kolan oraz odpowiadają za prawidłowe podparcie wspomnianych części ciała.
Najważniejsze zalety ortopedycznych podłoży do snu
Choć materace ortopedyczne wydają się być stosunkowo nową propozycją na rynku, sklepy stacjonarne i internetowe mogą poszczycić się imponującą ilością wspomnianych modeli. Czego można się po nich spodziewać? Przede wszystkim doskonałego stosunku ceny do jakości i szeregu innych niezwykle istotnych cech.
Mowa między innymi o:
- elastyczności punktowej, dzięki której materac na całej swojej powierzchni dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała użytkownika i przyjętej przez niego pozycji snu,
- ponadprzeciętnej higienie użytkowania wynikającej ze specjalnych profilowań i nacięć, które utworzono we wkładzie materaca w celu optymalnej wentylacji wnętrza wyrobu,
- niesamowitej odporności na odkształcenia, dzięki której wyrób jest w stanie służyć przez długie lata i nie tracić swoich pierwotnych kształtów pomimo upływu lat.
Cena a jakość – czy warto?
Materace ortopedyczne to takie produkty, które zostały opatrzone odpowiednim certyfikatem. Przed uzyskaniem statusu wyrobu medycznego były poddawane licznym testom, badaniom i analizom, które wykonywano pod czujnym okiem ekspertów w tym również fizjoterapeutów i ortopedów. Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, materac staje się wyrobem medycznym, a jego stawka VAT obniża się do 8%. Oznacza to, że również cena jest nieco bardziej przystępna. Warto mieć jednak na uwadze, że nawet pomimo niższej niż zwykle stawce VAT, materace ortopedyczne to niemała inwestycja. Można mieć jednak stuprocentową pewność, że każda złotówka wydana na tej cel jest doskonale przeznaczona – jakość snu wzrasta na tyle, że aż trudno w to uwierzyć!
Materace ortopedyczne absolutnie nie są jedynie chwytem marketingowym mającym na celu zwiększenie ich popularności. Wszelkie reklamy oraz artykuły opierają się na faktach dotyczących cech sprawdzonych przez doświadczonych w tej dziedzinie ekspertów. Można mieć pewność, że podłoże do snu ze statusem wyrobu medycznego to realna pomoc w bólach i dolegliwościach ze strony pleców.
Sylwia Pierzchlewicz
mgr fizjoterapii, trener personalny