Ciąża i poród to zarówno najpiękniejszy, jak i najcięższy czas dla organizmu kobiety. Niestety, żyjemy w czasach, w których wywierana jest na nas niezdrowa presja związana z szybkim proste do szczupłej sylwetki oraz swoich obowiązków – zarówno domowych, jak i zawodowych. Warto tutaj postawić jasną granicę i dać sobie odpocząć, zwłaszcza w okresie połogu. A czym on dokładnie jest oraz jakich zmian można się spodziewać?
Jak przebiega połóg i ile on trwa?
Najprościej mówiąc, połóg to czas intensywnej regeneracji. Wówczas kobieta dochodzi do siebie po porodzie zarówno naturalnym, jak i cięciu cesarskim. Zachodzi tutaj wiele zmian, przez które możemy zmagać się z silnym zmęczeniem czy spadkiem energii. Sam okres połogu można podzielić na trzy etapy i to niezależnie od formy porodu. Wyróżnia się:
- połóg bezpośredni – obejmuje on pierwsze 24 godziny po porodzie. W tym czasie gospodarka hormonalna jest poważnie zaburzona, a także zachodzi wiele zmian anatomicznych,
- połóg wczesny – obejmuje pierwszy tydzień po porodzie. Wiąże się ze zmianami w funkcjonowaniu organów i ustroju, a także jest to okres adaptacyjny, w którym świeżo upieczona mama zaczyna opiekować się swoim maluszkiem,
- połóg późny – obejmuje czas do szóstego tygodnia po porodzie. W tym czasie uciążliwe objawy zaczynają ustępować, jednak kobieta nie wróciła jeszcze do formy sprzed ciąży.
Połóg po cesarce może przebiegać nieco inaczej. Wynika to z faktu, iż samo cięcie cesarskie to operacja chirurgiczna i wiąże się z przecięciem powłok brzusznych. Samo dojście do siebie trwa kilka dni, które spędzamy w szpitalu. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych predyspozycji, jednak niezwykle ważne jest podniesienie się z łóżka w ciągu pierwszych 12 godzin od porodu. W przeciwnym razie może dojść do przykurczów w obrębie blizny.
Co się dzieje podczas połogu w ciele kobiety?
Zmiany w okresie poporodowym dotyczą głównie układu hormonalnego, moczowo-płciowego oraz krążenia. Niestety, nie za wiele mówi się o tym, jak wygląda życie świeżo upieczonej mamy oraz czego może się spodziewać. Warto zatem wiedzieć, że:
- macica obkurcza się, przez co można odczuwać delikatne skurcze w dolnej części brzucha, a także pojawia się krwawienie oraz tzw. odchody połogowe,
- w przypadku naciętego lub pękniętego krocza niezwykle ważna jest właściwa higiena oraz oszczędzający tryb życia,
- bardzo często pojawiają się hemoroidy przy odbycie, co jest związane ze wzmożonym wysiłkiem przy porodzie oraz zmianami hormonalnymi,
- możemy zmagać się z nadmiernym wydzielaniem potu, gdyż organizm wydala zmagazynowaną wodę,
- wiele kobiet zmaga się z baby blues, czyli labilność emocjonalna związana ze zmianami hormonalnymi.
O czym należy pamiętać w czasie połogu?
W trakcie połogu nasze drogi rodne są narażone na infekcje, które mogą wiązać się z groźnymi powikłaniami. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby:
- dbać o higienę intymną,
- wstrzymanie się ze współżyciem do zakończenia połogu,
- unikać basenów i saun, a także długich, gorących kąpieli w wannie,
- dbać o rany poporodowe zgodnie z zaleceniami lekarza,
- nosić odpowiednio dopasowaną bieliznę poporodową.
Należy również wiedzieć, jakie objawy są niepokojące. W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki, nieprzyjemnego zapachu odchodów połogowych czy nagłego krwawienie z dróg rodnych należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Podobnie jest w przypadku wystąpienia duszności, nagłego opuchnięcia kończyn lub bolesności piersi, która przebiega z ich twardnieniem i pojawieniem się wyczuwalnych guzków.
Czas po porodzie jest wyjątkowy – dopiero poznajmy się z naszym maluszkiem oraz uczymy się, jak prawidłowo go pielęgnować i karmić. Oswajamy się również z nową rolą, która wymaga on nas odpowiedzialności, miłości i ciepła.