Większość osób starszych zmaga się z przykrymi dolegliwościami związanymi z kręgosłupem czy stawami, które znacznie utrudniają im codzienne czynności. Seniorzy narażeni są na częstsze urazy, czy złamania, ponieważ kości oraz mięśnie z wiekiem stają się coraz słabsze. Dowiedz się, kiedy warto zacząć rehabilitację, będąc seniorem.
Kiedy potrzebna jest seniorom rehabilitacja?
Wiele starszych osób, z wiekiem, przestaje uprawiać sporty i mniej się rusza. Może być to spowodowane chorobami, brakiem sił lub stwierdzeniem, że aktywność fizyczna nie jest już dla nich. Jednak, jeśli zdrowie dopisuje, ćwiczyć wskazane są w każdym wieku. Co więcej, ważnym jest, by regularnie angażować się w aktywności fizyczne, aby ciało było jak najdłużej sprawne. Popularną metodą z zakresu rehabilitacji jest fizjoterapia. Zadaniem fizjoterapeuty jest pomóc pacjentowi w odzyskaniu sprawności ruchowej, przy pomocy odpowiednich zabiegów i ćwiczeń. Kiedy osoba starsza powinna zgłosić się do gabinetu fizjoterapeutycznego? W sytuacji, gdy towarzyszą jej przewlekłe, silne bóle, np. kręgosłupa i kończyn, zapalenie stawów oraz jeśli w ostatnim czasie miała miejsce kontuzja lub uraz. Seniorzy cierpiący na choroby układu oddechowego oraz układu sercowo-naczyniowego również uzyskają tam odpowiednią pomoc. Rehabilitacja jest także konieczna u osób, które zmagają się z niepełnosprawnościami.
Wizyta u fizjoterapeuty i proponowane zabiegi
Wizyta w gabinecie może przynieść znaczną ulgę i pozbyć się bólu w miejscach dotkniętych przez chorobę. Zabiegi fizykoterapeutyczne pomogą zwiększyć koordynację ruchową, wzmocnią mięśnie oraz wpłyną pozytywnie na jakość życia. Czasem już kilka sesji może przynieść ulgę. Do innych zalet fizjoterapii zalicza się poprawę kondycji, spadek wagi, wsparcie funkcjonowania układu nerwowego oraz układu krążenia. Dodatkową zaletą jest obniżenie poziomu cholesterolu LDL nazywanego “złym cholesterolem”. Seniorzy mogą poczuć się bardziej witalni, a co za tym idzie polepszy się ich samopoczucie i zdrowie psychiczne.
Popularne zabiegi fizjoterapeutyczne to m.in:
- masaże;
- gimnastyka i kąpiele lecznicze;
- światłolecznictwo i ciepłolecznictwo;
- terapia, przy użyciu laserów lub pola elektromagnetycznego;
- ultradźwięki.
W połączeniu z codziennymi aktywnościami, chociażby krótkim spacerem, takie zabiegi mogą znacznie pomóc seniorowi w uporaniu się z dolegliwościami.
Jakie inne aktywności polecane są dla seniorów?
Osoby starsze, które nie chorują na żadną poważną chorobę, ani nie doskwiera im ból, mogą sami zadbać o swoje zdrowie fizyczne. Każda forma aktywności, nie przeciążająca ich organizmu ani stawów czy mięśni, będzie dobra. Zalecaną i bezpieczną formą ruchu jest spacer. Koneserzy pieszych wycieczek na pewno polubią się z Nordic walking, czyli chodzeniem z kijkami. Bardziej aktywne osoby mogą pójść na basen – pływanie wzmocni ich kręgosłup. Wiele starszych osób decyduje się też na takie aktywności, jak aerobic czy joga. Popularne ćwiczenia dla seniorów, które z powodzeniem mogą wykonywać sami w domu to mostki biodrowe, muszla, rozciąganie klatki piersiowej i barków. Czasami wystarczą drobne prace na świeżym powietrzu, np. w ogródku działkowym, by utrzymać ciało w dobrej kondycji. To w połączeniu z codziennym ruchem, wystarczy, by senior na długo cieszył się witalnością i chęcią do działania.
Ruch jest ważny w każdym wieku. Osoby starsze często zapominają o tym i pozwalają swojemu ciału rozleniwiać się i opadać z sił, tracąc sprawność. Ważne jest, by zachęcać seniora do drobnych aktywności i regularnie korzystać z pomocy fachowców, np. fizjoterapeutów.