Uroginekologia jest jeszcze dość mało znaną gałęzią fizjoterapii. Choć niewiele osób o niej słyszało, to ten rodzaj terapii może okazać się bardzo pomocy. Warto wiedzieć, co oferuje nam fizjoterapia uroginekologiczna, kiedy się na nią zdecydować i jakie może przynieść zbawienne korzyści dla naszego zdrowia.
Czym zajmuje się uroginekologia?
Zadaniem uroginekologii jest pomóc kobiecie z różnymi patologiami i uszkodzeniami, które zaszły w dnie miednicy. Nieleczone nieprawidłowości, prowadzą do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak nietrzymanie moczu, parcia, problemy z pęcherzem, wypadanie macicy i obniżenie narządów miednicy mniejszej, nietrzymanie stolca i gazów. Pomaga również kobietom, które przeszły cesarskie cięcie lub rodziły naturalnie. Leczy nadmierne napięcie mięśni, przynosi ulgę w różnego rodzaju bólach w podbrzuszu oraz podczas bolesnych miesiączek. W ramach uroginekologii stosuje się fizjoterapię uroginekologiczną. Obejmuje ona ginekologię, urologię, patologię i seksuologię.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego i jakie są efekty?
Fizjoterapia uroginekologiczna ma za zadanie wspomagać i przywracać pierwotne funkcje miednicy u kobiet. Jest zalecana kobietom w ciąży oraz po operacjach. Fizjoterapeuta zajmuje się profilaktyką, stawia diagnozę oraz leczy wszelkie nieprawidłowości. Wizyta w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego, może być jednym z głównych elementów leczenia różnych przypadłości. Na początku lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, pyta o jego dolegliwości i bóle. Musi również wykonać badania uroginekologiczne, takie jak USG dna macicy, by ocenić jej budowę i potencjalne wady. Analizuje naszą postawę ciała, sprawdza jak pracują nasze mięśnie. Korzysta on z nieinwazyjnych i bezbolesnych technik, przy użyciu sprzętu USG. Przykładowymi technikami leczenia są ćwiczenia stymulujące mięśnie miednicy, terapia manualna, elektrostymulacja, biofeedback, masaże czy kinesiotaping. Podczas ciąży, regularne wizyty u fizjoterapeuty, mogą znacznie ułatwić poród oraz zmniejszyć ryzyko problemów podczas rodzenia. Po porodzie, pomaga ciału kobiety szybciej się zregenerować i powrócić do pierwotnego stanu. Zabiegi i ćwiczenia, pomagające wypracować odpowiednie napięcia mięśni dna miednicy, zmniejszają bóle w trakcie miesiączki oraz pomagają uporać się z bólem podczas stosunku. Efekty terapii mogą pojawić się już po 6 tygodniach.
Kiedy warto się udać na wizytę i dla kogo będzie ona pomocna?
Na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego warto udać się w celach profilaktycznych, niezależnie czy występują u nas przykre objawy. Na pewno przyniesie to wiele korzyści dla Twojego zdrowia. Jednak, do lekarza powinieneś pójść szczególnie wtedy, gdy:
- masz problem z nietrzymaniem moczu, gazów czy stolca;
- przeszedłeś operację w okolicy brzucha i masz głębokie blizny;
- cierpisz na ból w miednicy, kręgosłupie czy podbrzuszu;
- doświadczasz bolesnych miesiączek;
- masz stwierdzoną endometriozę;
- zmagasz się z pochwicą;
- odczuwasz ból podczas stosunku;
- jesteś w ciąży lub po porodzie
- urodziłaś dziecko poprzez cesarskie cięcie.
Czynniki, które mogą być powodem wystąpienia dolegliwości związanych z patologiami dna miednicy to m.in.:
- przebyte liczne porody;
- urodzenie dzieci o stosunkowo dużej masie ciała;
- nadwaga lub otyłość;
- wiek (osoby starsze częściej mają problemy z nietrzymaniem moczu);
- predyspozycja genetyczna;
- nadreaktywność pęcherza moczowego.
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego może przynieść nam ulgę i wyleczyć różne dolegliwości związane z nieprawidłowościami w miednicy. Jeśli zauważyłaś u siebie, któreś z tych objawów, nie czekaj, tylko uda się do lekarza. Być może Twoje mięśnie są osłabione i potrzebują bodźca, by znów zacząć działać prawidłowo.