Wątroba stanowi jedne z kluczowych dla naszego zdrowia narządów i życia narządów. To właśnie ona odpowiada m.in. za produkcję żółci czy stanów magazyn węglowodanów, tłuszczy i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Wspomaga metabolizm niektórych leków, a także wspomaga proces detoksykacji. Pomimo licznych i niezwykle ważnych funkcji, jakie pełni, jest przez nas najgorzej traktowany. Jak zatem możemy o nią zadbać?
W jaki sposób można dbać o wątrobę?
Każdy z nas chce ustrzec się przed licznymi chorobami, w tym chorobami wątroby. Istnieje wiele kwestii, o których każdy z nas powinien pamiętać w swoim codziennym życiu. Do podstawowych zasad zalicza się m.in.:
- wykonywanie tatuażu w profesjonalnym salonie, gdzie przestrzegane są zasady sterylności,
- szczepienia przeciwko WZW typu A i B,
- niełączenie leków z alkoholem,
- unikanie kontaktów z krwią i wydzielinami innych osób,
- mycie rąk przed posiłkiem,
- picie wody butelkowanej, jeśli podróżujemy do innych krajów,
- utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Wiele z tych czynników ma za zadanie zapobiec zachorowaniu na wirusowe zapalenie wątroby. A co jeszcze warto robić, aby o nią zadbać? Oto pięć niezwykle ważnych wskazówek, które uwzględniają modyfikacje w swojej codziennej rutynie!
Po pierwsze – unikanie alkoholu
Nadmierne spożycie alkoholu to jedna z głównych przyczyn stłuszczenia i marskości wątroby. Sam alkohol przyczynia się do uszkodzenia hepatocytów, co prowadzi do procesów zapalnych i bliznowacenia tkanki wątroby.
Po drugie – zdrowa i zbilansowana dieta
Odpowiednio zbilansowana pod kątem energetycznym i odżywczym. Patrząc na wątrobę, najlepiej postawić na niskotłuszczowe produkty, a także produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce czy orzechy.
Po trzecie – nienadużywanie leków
Leki są metabolizowane w wątrobie, a ich długotrwałe stosowanie połączone z przekraczaniem dopuszczalnych dawek często prowadzi do zatrucia. Uważajmy także na leki bez recepty, które zwykle stosujemy bez kontroli lekarza.
Po czwarte – picie herbatek ziołowych
Dobrą opcją wsparcia wątroby jest picie ziołowych naparów. Do nich zalicza się m.in. karczoch zwyczajny, mniszek lekarski czy ziele dziurawca. Wykazują one działanie żółciotwórcze i żółciopędne, a także chronią miąższ wątroby oraz pobudzają jej procesy regeneracji.
Po piąte – wprowadzenie aktywności fizycznej
Nie ma co ukrywać – ruch jest dobry na wszystko. Poprzez wprowadzenie aktywności fizycznej możemy utrzymać prawidłową masę ciała, a także uniknąć chorób, które zaburzają pracę wątroby.
Jakie są czynniki ryzyka chorób wątroby?
Większość z nas kojarzy nadużywanie alkoholu lub leków i suplementów jako jeden z najczęstszych czynników ryzyka schorzeń tego narządu. Jednak wśród nich znajduje się także wiele innych kwestii, w tym:
- obciążenie genetyczne,
- otyłość,
- cukrzycę typu II,
- narażenie na działanie toksyn i chemikaliów,
- palenie papierosów,
- zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C.
Dbając o kondycję swojej wątroby, jesteśmy w stanie zapobiec wielu chorobom. Musimy jednak mimo wszystko pamiętać o regularnych badaniach, gdyż chora wątroba nie daje na tyle silnych objawów, aby skłonić nas do reakcji. Najczęściej pojawia się senność, osłabienie czy zwiększona podatność na infekcje.