Rzucenie palenia to jeden z najważniejszych, a zarazem najkorzystniejszych kroków, jakie można podjąć w celu ochrony lub poprawy swojego zdrowia. Niestety, proces ten może być niezwykle wymagający, przez co wydaje się wręcz niemożliwy. A dlaczego tak ciężko rzucić palenie oraz jakie są sprawdzone sposoby na to?
Dlaczego ciężko jest rzucić palenie?
W Polsce pali 9 milionów osób, z czego zdecydowaną większość stanowią mężczyźni. Sporo mówi się o tym, jak bardzo dym tytoniowy jest szkodliwy – w końcu może doprowadzić do rozwoju raka płuc, POChP czy astmy. Mówi się, że jednej papieros nic nie zmieni, ale tak naprawdę bardzo łatwo można się uzależnić i nagle okazuje się, że nie możemy się bez nich obejść. Nic dziwnego, obecna w nich nikotyna jest substancją uzależniającą pod kątem fizycznym. A co gdyby tak z dnia na dzień rzucić palenie? Musimy być tutaj świadomi tego, iż abstynencja może wiązać się z takimi objawami, jak drażliwość, zaburzenia snu czy problemy z koncentracją. Samo to zniechęca do tego. Co więcej, często palenie kojarzone jest z codziennymi czynnościami lub różnymi, najczęściej stresującymi sytuacjami. Wówczas papieros staje się metodą radzenia sobie. Wydawać by się mogło, że samo rzucenie palenia jest proste, a jednak wiele osób się poddaje. Dlaczego? Osoby chcące zerwać z nałogiem oczekują natychmiastowych efektów, jednak kwestia ta wymaga czasu, a także motywacji. Zatem, jak to zrobić z głową?
Sprawdzone sposoby na rzucenie palenia
Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, która wymaga leczenia. Co prawda nie wpływa ono na funkcjonowanie w społeczeństwie, ani nie jest potępiane, tak jak to jest w przypadku alkoholizmu czy narkomani. Mimo to coraz więcej osób decyduje się rzucić palenie. Tylko jak zrobić to skutecznie? Warto tutaj postawić m.in. na:
- psychoterapię lub terapię grupową w poradni antynikotynowej,
- regularną aktywność fizyczną, która pobudza produkcję endorfin,
- unikanie czynników wyzwalających chęć zapalenia papierosa,
- zajęcie usta przeżuwaniem, najlepiej zdrowych przekąsek,
- określenie daty rzucenia palenia, którą będziemy w przyszłości świętować,
- znalezienie silnej motywacji, takiej jak np. poprawa zdrowia czy oszczędność finansowa.
Podjęcie decyzji o rzuceniu palenia jest trudna oraz wymaga nie tylko samozaparcia, ale i wsparcia bliskich. A dlaczego warto pamiętać o ostatniej kwestii?
Jak ważne jest wsparcie w rzucaniu palenia?
Niektórzy chcą rzucać palenie w ciszy, bez wiedzy innych. Jednak czy ta metoda jest skuteczna? Jak się okazuje – niekoniecznie. Decyzją tą warto podzielić się z najbliższymi, gdyż to właśnie oni są w stanie zapewnić nam tak ważne wsparcie. To dzięki niemu o wiele łatwiej utrzymać determinację, zwłaszcza w chwilach słabości. Rodzina i przyjaciele przypomną nam, dlaczego warto rzucić palenie, a także będą podkreślać każdy sukces, jaki udało nam się osiągnąć do tej pory. Jeśli w tym gronie są osoby zmagające się z podobnym problemem, to z pewnością będziemy w stanie dzielić się swoimi doświadczeniami oraz wysłuchać cennych wskazówek. Jednak nie tylko w rodzinie możemy znaleźć oparcie – liczne grupy wsparcia, z którymi można się skontaktować również zapewnią nam podobne doznania! Tak naprawdę niezależnie od formy, ważne jest, aby czuć się otoczonym wsparciem podczas tej trudnej drogi, gdyż to znacznie zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu.
Rzucenie palenia to nie tylko decyzja o poprawie zdrowia, ale również wybór wolności i kontroli nad własnym życiem. Przebycie tej trudnej drogi wymaga determinacji, ale efekty z pewnością przewyższają wszelkie trudy.